CHOROBY

ÚVOD
CHOROBY
TERÁRIUM
POTRAVA
CHOV PÁRU

Nemoci u terarijních živočichů je podle původců možné rozdělit do několika skupin :

                                                                                                                                                                    

1) Zranění                                                                                                                                                                              

2) Parazitická onemocnění

3) Nemoci virové a bakteriální                                                                  

4) Poruchy metabolismu vzniklé nedostatečným přísunem minerálů a vitamínů

5) Provozní problémy

                                                                                                                                                                                                                                                         1) K poranění může dojít při přepravě nebo nešetrné manipulaci s plazem .Někdy si zranění mohou zvířata způsobit sama pokousáním. 

Používáme-li jako tepelný zdroj v teráriu žárovku, může dojít k popálení plaza ( žárovka by měla být umístěna tak, aby se k ní zvíře nedostalo, ale ne vždy je to možné - pro jistotu byste se měli pokaždé, když zapínáte v teráriu světlo, přesvědčit, že váš chovanec nesedí na žárovce nebo snad dokonce na nechráněných kontaktech .

U plazů lze poranění ošetřit prakticky jen u větších druhů. Ránu vymyjeme větším proudem vody, dezinfikujem Ajantinem, peroxidem vodíku nebo slabým roztokem hypermanganu a přestříkáme nějakým antiseptikem (Septonex, Framykoin ).

Zvýšíme přísun vitaminů ( zejména vitaminy K a B12 ) a minerálních látek. Podobně jednáme i v případě popálenin , navíc zvýšíme přísun tekutin. V případě vážnějšího poranění vyhledáme odbornou pomoc zvěrolékaře.

 

2) Vnější paraziti - roztoče můžeme na těle zvířete objevit při důkladné prohlídce. Zejména roztoči bývají velice drobní a nenápadní, žijí mezi šupinami zvířat a nejčastěji je prozradí jen maličké bílé tečky jejich výtrusů. Odstraňují se chemickými prostředky,o jejich nasazení je nutné poradit se s veterinářem. Užití nejrůznějších po domácky vyrobených prostředků sice občas parazity zahubí, ale takřka pravidelně při tom hyne i léčené zvíře. Snad nejbezpečnější, i když nikoliv vždy spolehlivé, je praktikování ozařování plaza UV paprsky přímo v jeho teráriu (ultrafialové světlo parazity ničí a plazům prospívá).Vnitřní paraziti - je možné odhalit pouze vyšetřením trusu zvířete. Patří mezi ně nejrůznější plísně, na které jsou citliví zejména chameleoni, jejichž bohatě se větvící vzdušné vaky jsou pro rozvoj mykóz přímo ideální. Zpozorujeme-li příznaky: sípavé zvuky při dýchání, otevírání tlamičky,  ztráta chuti k jídlu a později celková apatie, musíme okamžitě nasadit antimykotika.

 

3) Bohužel, i v tomto případě je nejlépe obrátit se na kvalifikovaného veterináře ihned, jakmile u plaza zaznamenáme metabolickou poruchu. Spíše jen pro orientaci uvádím jen několik typických příznaků: jestliže zvíře odmítá potravu nebo dáví částečně natrávenou potravu, jeho výkaly jsou kašovité a silně páchnou, může se jednat o napadení bakteriemi rodu Pseudomonas.

Stejná choroba se může projevit i hnisavými výtoky z tlamičky a hlenovitým povlakem na čelistech a zubech. Hlenovitý trus může být příznakem salmonely. Tato nemoc nemusí napadnout všechny chovance v teráriu nebo se může projevovat u různých jedinců odlišně. Nádorovité hrboly na těle zvířete mohou být způsobeny bacilem tuberkulózy - ta je u plazů prakticky neléčitelná, může se však jednat i o podkožní nebo svalové parazity. Pokud se na povrchu kůže plaza začnou objevovat mokvavé výpotky, může jít o dermatitidu neboli bakteriální zánět kůže. Vyvolat jí může např. Pokousání, odřenina nebo popálenina. Nadměrná suchost kůže zvířete spojená s odlupujícími se šupinami zase může svědčit o vznikající mykóze - v obou případech svěříme plaza do péče odborníka. Stejně jako v ostatních případech, i zde platí, že lepší než léčba je včasná prevence. V praxi ji uplatňujeme dvojím způsobem:

1. Posilování imunitního systému zvířete podáváním vitamínů, minerálů a dostatečným ozařováním UV paprsky.

2. Zamezením rozvoje infekcí udržováním čistoty v teráriu a v případě jejího vzniku karanténou postižených jedinců.

 

4) Při nesprávné výživě nebo nedostatečném přísunu vitamínů nebo minerálních látek mohou vzniknout různé poruchy metabolismu, které se projevují špatným svlékáním, křečemi, rachitidou apod. Špatné svlékání může být způsobeno i příliš suchým prostředím v teráriu. Odstranění nesvlečené zaschlé pokožky namočíme zvíře na několik hodin do nádobky s vlažnou vodou nebo s vlažným odvarem z heřmánku. Dáváme samozřejmě pozor aby se zvíře neutopilo. Rachitické nemoci léčíme zvýšením podáváním vitamínu D spojeného s ozařováním zvířete, horským sluncem.

 

5) Nejedná se vysloveně o nemoci, ale v životě plaza jsou období, která s sebou přinášejí jistá rizika. Zmíním se alespoň o dvou z nich.

1. Potíže se svlékáním. Chameloni se zbavují staré kůže v cárech. Některým druhům na to stačí pouhý den, jiné se svlékají postupně třeba 3 - 4 dny. Zbytky staré kůže pomůžeme zvířeti odstranit jen tehdy, máme-li jistotu, že se

jich už nezbaví samo. U mláďat je to obzvlášť těžké. Asi nejšetrnější je vykoupat chameleona ve vlažné vodě nebo v mírném heřmánkovém vývarů.

2. Porodní/snůškové problémy mohou snadno způsobit úhyn samice. Samice stresovaná nevhodnými podmínkami, přítomností jiného chameleona, nevyhovující stravou nebo neschopná nalézt ideální místo pro nakladení snůšky v sobě může zadržovat vejce ( i neoplodněná) tak dlouho, až sama uhyne. V takovém případě je třeba přemístit samici včas do vhodného klidného terária se substrátem o patřičné kvalitě i kvantitě. A pokud ani toto nezabere, vyhledat okamžitě pomoc veterináře.

 

 

HOME